Информационна сесия за френскоговорящи – 12 октомври 2015г.
На 12 октомври 2015 г. Фондация за достъп до права (ФАР) проведе две информационни сесии за бежанци по проект „Подобряване достъпа до права на бежанците в България чрез повишаване на информираността и знанието“. Водещи на информационните сесии бяха адвокат Валерия Иларева и Олга Николова.
Първата сесия беше за лица, които търсят или са получили закрила в Република България и говорят френски език. Тя се проведе в Информационния център за бежанци на Българския червен кръст. Участниците бяха много активни.
Голям интерес представляваше въпросът за последиците при отмяна на решение на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) от съд. Участниците искаха да научат дали съдът може да им предостави статут на бежанец или хуманитарен статут. Те получиха информация, че в България компетентният орган за това е Държавната агенция за бежанците, но съдът, когато отменя решение на ДАБ, дава указания, които са задължителни за административния орган. Във връзка с отмяната на решение на ДАБ,интерес представляваше и въпросът в какъв срок органът трябва да вземе ново решение по техния случай. По закон срокът е 14–дневен от получаването от Председателя на ДАБ на съдебното решение. Този срок се отнася до случаите, когато лицето е в обща процедура; ако е в ускорена – срокът за произнасяне на интервюиращия орган е три дни. Във връзка с отмяната на решението на ДАБ от съда, участниците се интересуваха дали могат отново да получат отказ при ново произнасяне на административния орган. Това на практика не е изключено, тъй като съдът дава задължителни указания, но решениетопо молбата за международна закрила се издава от административния орган.
По време на срещата участниците повдигнаха въпросите за необходимостта от обективно разглеждане на молбата за закрила, съчетано с индивидуален подход.
Друга важна тема беше тази за ролята на преводачите по време на личните интервюта и в производството пред съда. Преводачите имат ключова роля за точното предаване на бежанската история. Търсещите закрила се интересуваха какви са възможните решения, ако не разбират добре преводачите. При личните интервюта пред административния орган обичайно в самото начало се задава точно такъв въпроси тогава търсещите закрила имат възможност да посочат, че не разбират превода.
Друга тема, която предизвика голямо внимание, беше следва ли търсещите закрила да бъдат осъждани за престъпление при незаконно пресичане на граница. Беше им обяснено, че незаконното влизане в страната не е наказуемо, ако са поискали убежище в България.
Много важен беше въпросът за Дъблинския регламент, за когото участниците знаеха, и затова коя държава е компетентна да разгледа молбата им за закрила. Във връзка с приложението на регламента, имаше въпроси и за прекратяването на процедурата по предоставяне на статут в България.
Друга група от въпроси бяха тези за възможността Държавната агенция за бежанците да задържа документите за самоличност и как търсещите закрила могат да получат временно документа си, например, ако е необходим при кандидатстване за работа.
Интерес имаше и за начините за напускане на регистрационно – приемателните центрове на ДАБ и излизането на външен адрес.
Участниците искаха да разберат и защо вече не получават помощ от 65 лева. Тя им беше предоставяна, но по решение от март 2015г. е прекратено предоставянето ѝ, тъй като според изпълнителната власт вместо нея на търсещите закрила лица се предоставя храна.
Имаше и въпрос в какъв срок, след започване на производството по разглеждане на молбата за закрила, търсещите закрила могат да работят. Обяснено беше, че след приетите изменения в Закона за убежището и бежанците, чието обнародване се очаква, този срок би трябвало да бъде три месеца.
Така описаните въпроси от участниците свидетелстват за активността на бежанците и за нуждата да бъде отговорено на многобройните им и разнообразни въпроси. Това може да се постигне не само чрез раздаване на информационни брошури, но и чрез разяснение и диалог.
Деница Георгиева, ФАР
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на "Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България" по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от "Фондация за достъп до права" и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България. |